Süt Kaç Günde Bozulur Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır Zehirlenirmiyiz

Süt Kaç Günde Bozulur Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır Zehirlenirmiyiz
Bozuk Süt

Sağlığa oldukça faydası olan süt, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir.

Sağlığa oldukça faydası olan süt, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Zengin içeriği sayesinde bilhassa gelişim dönemindeki çocukların kemik gelişimine destek sağlar. Süt sadece protein kaynağı değil aynı zamanda hamur işi ve tatlıların da ana malzemesidir. Hamur işinde ve tatlılarda sıkça kullanılan sütün taze olmasına dikkat edilmelidir. Süt çabuk bozulan bir gıda olup, bozuk olarak tüketildiğinde ise sağlığa zarar veren bir besindir. Marketlerden alınan sütün kapağı açıldıktan sonra ömrü kısalır ve birkaç gün içinde tüketilmesi gerekir. Tüketilmediği zaman süt, gerek kokusuyla gerek rengiyle bozulduğunu belli etmeye başlar.

laktozsuz süt kaç günde bozulur,
süt kaymağı kaç günde bozulur,
günlük süt kaç günde bozulur,

Sütün Bozulduğunu Anlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kıvamına Bakılır

Süt normalde sıvı ve akıcı bir kıvamdadır. Süt bozulmaya yüz tuttuğunda ise, sıvılığını kaybeder ve katılaşıp yoğunlaşmaya başlar. Çok bekletilip bozulan süt, sıvılığını tamamen kaybeder yoğurt gibi olur. Sütün bozulup bozulmadığını anlamadıysanız sütü, bir tasa alın  ve kısık ateşe koyun. Süt dibe çöküp topak topak oluyorsa süt bozulmuştur.

Kokusuna Bakılır

Süt çabuk bozulmaya meyilli bir gıdadır. Eğer sütün ağzını açtıktan sonra buzdolabına koymayı unuttuysanız, süt kısa bir sürede bozulur. Sütün bozulup bozulmadığı kokusundan bariz bir şekilde anlaşılır. Süt yeni bozulmaya başladıysa ekşimiş kokar. Süt, uzun süreden beri bozuksa çok ağır hatta balık kokusuna benzer bir kokusu olur.

süt dolapta kaç günde bozulur,
uht süt kaç günde bozulur,
memedeki sut kac gunde bozulur,

Renk Değişimine Bakılır

Sütün bozulduğunu anlamanın bir diğer yolu ise sütün rengine bakmaktır. Sütün rengi normalde beyaz olur. Ancak sütün rengi sarılaşmaya başladıysa, sütün bozulmaya başladığı anlaşılır. Süt bozulmaya devam ettikçe sarı rengini mavi ve kırmızı renge bırakır. Süt beyazdan başka bir renge döndüyse kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca süt, bardağa boşaltıldığında üzeri köpük köpük olmuşsa bu da sütün bozulduğuna alamettir.

Tadına Bakılır

Sütün bozulup bozulmadığını anlamanın en son yolu tadına bakmaktır. Süt bozulduğunda tadında bir takım farklılıklar olur. Sütün tadına baktığınızda, ekşi, acımsı ve yanık gibi bir tadı var ise süt bozulmuştur. Sütün tadına baktıktan sonra tükürmeli ve ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Bozulmuş süt kesinlikle tüketilmemelidir.

Süt Kaç Günde Bozulur Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır Zehirlenirmiyiz

Süt Kaç Günde Bozulur Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır Zehirlenirmiyiz

süt kaç günde bozulur,
çiğ süt kaç günde bozulur,
kaynamış süt kaç günde bozulur,

Süt Kaç Günde Bozulur ve Açıldıktan Sonra Kaç Gün Dayanır?

  • Pastörize edilmiş günlük süt buzdolabında saklanmalıdır. Sütün ağzı açıldıktan sonra, 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Sütün ağzı açıldıktan sonra yeniden buzdolabına koyulmalıdır.
  • Marketten satın alınan UHT süt, ağzı açılmadan mutfak dolabında yaklaşık 4 aya kadar saklanabilir. Ancak UHT süt, ağzı açıldıktan sonra muhakkak buzdolabına koyulmalıdır. Sütün ağzı açıldıktan sonra kalan ömrü 3-4 gündür. Bu yüzden sütü açtıktan sonra en fazla 4 gün içinde tüketmek gerekir.
  • Çiğ süt ise, ne soğuk ne de sıcak bir ortamda bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında yakaşık 5-6 saat bekleyebilir. Çiğ süt buzdolabında 48 saat yani iki gün durabilir. Çiğ süt kaynadıktan sonra ise en fazla 12 saat içinde tüketilmesi gerekir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *